Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne używane są w obecnych czasach niemalże we wszystkich firmach, biurach i przedsiębiorstwach, a także w wielu domach. Coraz niższe ceny tego rodzaju urządzeń i coraz mniejsze gabaryty sprawiają, że są powszechnie używane, aby usprawnić pracę i nie tylko. Jak korzystać z nich w sposób efektywny i oszczędny? Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które doprowadzą do optymalizacji druku różnego rodzaju.
Jak oszczędzać tusz i toner?
Tusz i toner to powszechnie używane materiały eksploatacyjne do drukarek, dzięki którym drukowanie jest możliwe. Czym się różnią? Tusz jest cieczą używaną w drukarkach atramentowych, która znajduje się w pojemnikach i jest nanoszona na papier dzięki głowicy drukującej poruszającej się po papierze. Toner jest z kolei materiałem eksploatacyjnym stosowanym w drukarkach laserowych. Ma postać proszku i przechowywany jest w kasetach tonerowych, a na papier nanosi go bęben światłoczuły, który jest naładowany elektrycznie i przyciąga proszek do papieru. Z kolei wysoka temperatura i ciśnienie mają za zadanie utrwalić go na papierze, dzięki czemu wydruk się nie rozmazuje. Istnieje wiele opcji, aby zaoszczędzić te zużywalne materiały. Warto na przykład ustawić tryb oszczędzania tuszu czy tonera w drukarce, a także drukować dokumenty, w których zastosowano cieńszą czcionkę. Bardzo ważna jest pod tym względem również jakość papieru, ponieważ lepszy papier wchłania zdecydowanie mniej tuszu i tonera. Nie bez znaczenia jest również to, aby kupować tonery i tusze w większych opakowaniach, które są bardziej opłacalne, a także wyłączać drukarkę, kiedy się z niej nie korzysta, aby nie trwała w gotowości do pracy, jeśli nie jest to potrzebne. Do ciekawych trików pozwalających na oszczędności w tym zakresie należy również zużywanie mniejszej ilości materiałów eksploatacyjnych niż trzeba poprzez stosowanie ekologicznych czcionek z niemalże niewidocznymi otworami, a także drukowanie dokumentów i tekstów w mniejszej skali, jeśli tylko jest to możliwe. Podejmowanie tych wszystkich małych i zupełnie niepozornych kroków w sumie doprowadzi do optymalizacji druku i pozwoli zaoszczędzić właścicielom urządzenia sporo pieniędzy.
Wybór papieru do różnych zadań drukowania
Mogłoby się wydawać, że wybór papieru do drukowania jest najłatwiejszą kwestią w tej kategorii, a jednak wszystko wskazuje na to, że wcale tak nie jest. Jakość i rodzaj papieru determinują nie tylko zużycie tuszu i tonera, ale również finalny wygląd wydruku. Przed wyborem optymalnego papieru należy zwrócić uwagę na jego kolor, gramaturę, grubość, przezroczystość oraz format. Najpopularniejszym wyborem do drukowania dokumentów jest papier arkuszowy, ale w przypadku drukowania ulotek, plakatów czy dobrej jakości zdjęć najlepiej sprawdza się papier kredowy, czyli najpopularniejszy rodzaj papieru powlekanego, który można kupić w wersji matowej oraz błyszczącej. Papier offsetowy jest porównywany do kredowego, ale w przeciwieństwie do niego zdecydowanie lepiej wchłania tusz, a w związku z tym nadaje się również do zapisywania. Papier satynowy jest grubszy, gładki i bardzo elegancki, przez co świetnie sprawdzi się w przypadku zaproszeń, eleganckich ulotek czy nawet wizytówek. Jego zaletą jest odporność na czynniki zewnętrzne i prezentuje się pięknie nawet z upływem czasu. Ponadto w sklepach można również znaleźć papier ozdobny, który doskonale nadaje się do drukowania stylowych prospektów i materiałów reklamowych, a także papier samoprzylepny używany do drukowania nalepek czy etykiet na kartony, jak i sam karton czy papier ekologiczny pochodzący z recyklingu.
Duplex – jak ułatwić sobie drukowanie?
Duplex to specjalna funkcja oferowana przez niektóre z urządzeń wielofunkcyjnych i drukarki, która umożliwia automatyczne drukowanie z dwóch stron. W takich drukarkach pozbawionych tej funkcji każdą kartkę, która ma być nadrukowana z dwóch stron, trzeba ręcznie przekładać. Ta funkcja sprawdza się więc doskonale w przypadku osób czy instytucji, które regularnie drukują ogromne ilości materiałów naukowych, dwustronnych dokumentów i nie tylko. Jak działa duplex? W tym wypadku kartki w urządzeniu są pobierane w tradycyjny sposób, ale po zadrukowaniu jednej strony nie trafiają na tacę, tylko do specjalnej przestrzeni w urządzeniu. Tam są po chwili automatycznie przewracane na drugą stronę, a potem zadrukowywane. W mniejszych i tańszych drukarkach zadrukowana z jednej strony kartka zostaje wysunięta na tacę, a następnie ponownie wciągnięta do drukowania. Cały proces pozwala na szybkie drukowanie dwustronne, przez co obsługujący drukarkę ludzie mogą zaoszczędzić sporo czasu.
Drukowanie dokumentów do pliku PDF – dlaczego warto?
Drukowanie dokumentów do pliku PDF to w rzeczywistości tworzenie elektronicznych kopii plików, które mogą być zapisywane w chmurze lub na dysku. Korzystanie z wirtualnej drukarki PDF Adobe jest niezwykle oszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem w przypadku wszystkich firm, które są zobowiązane do przechowywania ogromnych ilości dokumentacji przez określony czas. Jeśli w danym miejscu nie muszą mieć one postaci fizycznej, dzięki drukowaniu dokumentów do pliku można zaoszczędzić ogromne ilości papieru, a także materiałów eksploatacyjnych wykorzystywanych w drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych. Zaletą tego rozwiązania jest również brak konieczności przechowywania ton papierów w segregatorach i teczkach, a także prędkość „drukowania”. Wystarczy bowiem wybrać na komputerze konkretny plik, a następnie kliknąć ikonę wirtualnej drukarki. Wygenerowany w ten sposób plik PDF będzie wyglądał dokładnie tak samo na wszystkich komputerach i urządzeniach mobilnych, a w samym pliku można również umieszczać komentarze tak, jak by się robiło notatki na fizycznym wydruku. Taka opcja jest niezwykle potrzebna w wielu branżach, na przykład wśród redaktorów i osób na co dzień pracujących z tekstem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pliki PDF nie zajmują dużo miejsca na dysku, a każdy z nich w dowolnej chwili może zostać wydrukowany, jeśli zajdzie taka potrzeba.