paper cut

Firma Google od lat nie ustaje w projektowaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań chmurowych. Wiele z nich staje się natychmiastowym hitem, ale znajdziemy wśród nich także te, które z różnych powodów przestają być kontynuowane. Los tych ostatnich podzieliła także popularna usługa Google Cloud Print, która umożliwiała sprawne drukowanie z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu urządzenia z dostępem do Sieci. Na całe szczęście na rynku znajdziemy propozycje podobnych programów, nierzadko wyposażonych w możliwości, które czynią je godnymi konkurentami tej aplikacji.

Google Cloud Print – czym jest i dlaczego już nie jest obsługiwane?

To przydatne rozwiązanie chmurowe umożliwiało drukowanie dowolnych dokumentów z poziomu każdego łączącego się z chmurą urządzenia przy użyciu drukarek obsługujących chmurę. Jak pewnie wiedzą wszyscy jego zwolennicy, taka możliwość to prawdziwa rewolucja w pracy większości firm. Google Cloud Print powstało w 2010 roku, a już rok później przeszło do fazy beta, w której pozostało przez cały okres swojego istnienia.

Jak na aplikację pozostającą ciągle w fazie testowej, interfejs oraz integracje były tu jednak niezwykle dobrze dopracowane. Z Cloud Print szybko zaczęły korzystać zarówno małe firmy, jak i ogromne organizacje. Na jego popularność wpłynął przede wszystkim komfort użytkowania. GCP generowało zdecydowanie pozytywne doświadczenie użytkownika (UX), wynikające m. in. z braku konieczności instalowania sterowników danej drukarki na komputerze i łatwości udostępniania dokumentów przez aplikacje Google.

Jeśli nie Google Cloud Print, to co? Rozwiązania na 2023

Decyzja o wyłączeniu usługi przez Google z dniem 1 stycznia 2021 spotkała się z pewnym zaskoczeniem. Jednak stały za nią konkretne motywacje: wzrost kompatybilności produktów Google, w tym Chrome OS, z najczęściej używanymi drukarkami, a także pojawienie się wielu równie popularnych produktów wśród konkurencji. I choć Google ogłosiło swoją decyzję o wyłączeniu GCP wystarczająco wcześniej, wiele korzystających z niego firm wciąż odczuwa pewne zagubienie.

Na szczęście drukowanie chmurowe może być obecnie tak samo wygodne i łatwe, co za czasów Cloud Print. Istnieje już wiele sprawdzonych, w pełni dopracowanych produktów, które stanowią solidną alternatywę dla GCP, a nawet przewyższają nieistniejącą już usługę funkcjonalnością. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na aplikację uniFLOW spod znaku Canon, która umożliwia zaawansowane zarządzanie drukowaniem, a także na OptimiDoc oraz PaperCut MF. Poniżej przedstawiamy szczegółowo zalety tych rozwiązań.

uniFLOW – nowoczesna platforma do zarządzania drukiem

Drukarki Canon stanowią standardowe wyposażenie mniejszych i większych firm, dlatego też powstanie aplikacji, która umożliwia korzystanie z nich w chmurze, zasługuje na pierwsze miejsce w tym zestawieniu. uniFLOW jest rozwiązaniem niezwykle przemyślanym, łączącym w sobie nakierowanie na optymalne rezultaty w krótkim czasie oraz zaawansowane ustawienia bezpieczeństwa. Co ważne, sprawdzi się ono zarówno w przypadku pracy stacjonarnej, jak i hybrydowej czy remote.

Wyposażone jest też w funkcjonalności, które pozwalają korzystać z drukarek gościom z minimalizacją ryzyka dla integralności sieci. Za pomocą uniFLOW upoważnieni użytkownicy mogą zlecić druk czy skan na dowolnym urządzeniu chmurowym w obrębie organizacji, korzystając z ustalonych przez administratora reguł drukowania. System ten posiada także wbudowane kalkulatory kosztów drukowania oraz precyzyjny algorytm naliczający, dzięki czemu firmy mogą poczynić znaczne oszczędności budżetowe i przyczynić się do ochrony środowiska.

Papercut MF – wielofunkcyjne narzędzie do zarządzania drukiem

Kolejne sprawdzone rozwiązanie to Papercut MF – platforma ceniona zarówno za dobry UX, jak i za bezlik możliwości optymalizacyjnych, jakie wnosi do korzystających z niej firm. Nie tylko znakomicie usprawnia ona obieg dokumentów, co przekłada się na realne rezultaty finansowe, ale także zwiększa poziom kontroli i zabezpieczeń przy ich generowaniu i przekazywaniu. Dzięki szyfrowaniu end-to-end użytkownicy zyskują pewność, że dokumenty są bezpieczne podczas całości cyklu drukowania, na urządzeniu początkowym i końcowym.

Papercut MF to aplikacja wyposażona w wyjątkowo intuicyjny panel, dzięki któremu można w czasie rzeczywistym monitorować stan i działanie drukarek. Umożliwia to wyeliminowanie działań wynikających z braku planowania czy nieefektywnej eksploatacji, jak nagły brak tuszu, zużycie głowicy albo nieekonomiczny i nieekologiczny druk. Podczas każdej procedury druku istnieje także opcja generowania raportów za pomocą rozbudowanych funkcjonalności analitycznych Papercut MF. Dokumenty te stają się potem nieocenionym źródłem wniosków, dzięki którym praca w firmie dąży do nieustannej optymalizacji czasu i kosztów.

 

5/5 - (13 votes)
Udostępnij